Sort by

Cindy has logged 642 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Family Resemblances

Family Resemblances

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Edit this entry  
30
By the Time It Gets Dark

By the Time It Gets Dark

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
A Man Like Eva

A Man Like Eva

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
Ladies in Lavender

Ladies in Lavender

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The House

The House

2017
×
★½
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
Stronger

Stronger

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Very Brady Christmas

A Very Brady Christmas

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
24
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Edit this entry  
23
Roar

Roar

1981
×
★★½
Edit this entry  
23
Oklahoma City

Oklahoma City

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Restless Creature: Wendy Whelan

Restless Creature: Wendy Whelan

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
My Happy Family

My Happy Family

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Our Sunhi

Our Sunhi

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★
Edit this entry  
20
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★
Edit this entry  
19
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Julie

Julie

1956
×
★★
Edit this entry  
15
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★
Edit this entry  
15
The Rape of Recy Taylor

The Rape of Recy Taylor

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★
Edit this entry  
14
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Edit this entry  
14
Caught

Caught

1949
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★½
Edit this entry