Sort by

Cindy has logged 86 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Square

The Square

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Which Way Is Up?

Which Way Is Up?

1977
×
★½
Edit this entry  
29
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★½
Edit this entry  
29
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★
Edit this entry  
29
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★½
Edit this entry  
28
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★
Edit this entry  
27
The Boss

The Boss

2016
×
Edit this entry  
27
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Damage

Damage

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Edit this entry  
25
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
Life

Life

2015
×
★½
Edit this entry  
25
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★½
Edit this entry  
24
Fletch

Fletch

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Edit this entry  
23
Trash

Trash

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★½
Edit this entry  
21
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★½
Edit this entry  
21
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Duelle

Duelle

1976
×
★★
Edit this entry  
18
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fortress

Fortress

1992
×
★★½
Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bad Brains: A Band in DC

Bad Brains: A Band in DC

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives

Stretch and Bobbito: Radio That Changed Lives

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
Home

Home

2008
×
★★★½
Edit this entry