Sort by

Aman has logged 45 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Pink Floyd Story: Which One's Pink?

The Pink Floyd Story: Which One's Pink?

2007
×
Edit this entry  
30
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The End Of Death

The End Of Death

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Seventh Walk

The Seventh Walk

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Report to Mother

Report to Mother

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★½
Edit this entry  
04
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Edit this entry  
02
Sailing with Bushnell Keeler

Sailing with Bushnell Keeler

1967
×
★★★
Edit this entry  
02
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
F9

F9

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Color Me

Color Me

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Edit this entry