Sort by

james💫 has logged 761 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
29
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Curious George: A Very Monkey Christmas

Curious George: A Very Monkey Christmas

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holiday

Holiday

1938
×
★★★
Edit this entry  
21
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Limite

Limite

1931
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Buried

Buried

2010
×
★½
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry  
28
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★
Edit this entry