Sort by

james💫 has logged 81 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
El Doctor

El Doctor

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★½
Edit this entry  
27
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Collective

Collective

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rio

Rio

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Marvel: 75 Years, From Pulp to Pop!

Marvel: 75 Years, From Pulp to Pop!

2014
×
Edit this entry  
21
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Woody Woodpecker

Woody Woodpecker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★
Edit this entry  
13
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry