• The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★½

    halle bailey the merther that you are…

  • Fast X

    Fast X

    ★½

    i need dom’s car for my roadtrip to north carolina in august that’s literally the only way i’ll feel safe

  • Brainstorm

    Brainstorm

    ★★★★½

    felt like a brazilian gregg araki film so automatic masterpiece

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★★

    🚨 BREAKING: sosuke’s mother has been cast in fast and furious 11

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★

    peter: people on earth die when they’re like 50
    me, in the theater, sitting in between my 49 year old parents:

  • Are You There God? It's Me, Margaret.

    Are You There God? It's Me, Margaret.

    ★★★½

    rachel mcadams the (literal) mother that you are…

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★

    they MCU-ified Noah’s Ark

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★

    i had a little giggle

  • Twilight

    Twilight

    ★★★½

    THIS ACTUALLY INVENTED CINEMA

  • Suzume

    Suzume

    ★★★

    i love cats too but why were those civilians acting like that cat was the second coming of christ

  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    ★★★½

    oh i know the people on the floor under theirs were mad as hell

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ★★

    i guess this really was disappointment boulevard…