Sort by

Cineanalyst has logged 599 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
His Trysting Places

His Trysting Places

1914
×
Edit this entry  
31
His Musical Career

His Musical Career

1914
×
Edit this entry  
31
Gentlemen of Nerve

Gentlemen of Nerve

1914
×
Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dough and Dynamite

Dough and Dynamite

1914
×
Edit this entry  
30
Those Love Pangs

Those Love Pangs

1914
×
Edit this entry  
30
The New Janitor

The New Janitor

1914
×
Edit this entry  
30
The Rounders

The Rounders

1914
×
Edit this entry  
30
His New Profession

His New Profession

1914
×
Edit this entry  
30
The Masquerader

The Masquerader

1914
×
Read the review Edit this entry  
29
For the First Time

For the First Time

1967
×
Edit this entry  
29
Chaplin Today: 'Modern Times'

Chaplin Today: 'Modern Times'

2003
×
Edit this entry  
28
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Recreation

Recreation

1914
×
Edit this entry  
28
The Face on the Barroom Floor

The Face on the Barroom Floor

1914
×
Edit this entry  
28
The Property Man

The Property Man

1914
×
Edit this entry  
28
Laughing Gas

Laughing Gas

1914
×
Edit this entry  
28
Mabel's Married Life

Mabel's Married Life

1914
×
Edit this entry  
28
Mabel's Busy Day

Mabel's Busy Day

1914
×
Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Gentleman of the Jury

Gentleman of the Jury

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love and Science

Love and Science

1912
×
Read the review Edit this entry  
25
Rapallo

Rapallo

1914
×
Edit this entry  
25
Onésime and Mademoiselle Badinois’ Outfit

Onésime and Mademoiselle Badinois’ Outfit

1912
×
Edit this entry  
25
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus

Santa Claus

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus vs. Cupid

Santa Claus vs. Cupid

1915
×
Edit this entry  
25
The Adventure of the Wrong Santa Claus

The Adventure of the Wrong Santa Claus

1914
×
Edit this entry  
25
A Christmas Accident

A Christmas Accident

1912
×
Edit this entry  
25
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
Edit this entry  
25
A Winter Straw Ride

A Winter Straw Ride

1906
×
Edit this entry  
25
A Holiday Pageant at Home

A Holiday Pageant at Home

1901
×
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jim Gaffigan: Comedy Monster

Jim Gaffigan: Comedy Monster

2021
×
Edit this entry  
20
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Souls for Sale

Souls for Sale

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Professor

The Professor

1919
×
Edit this entry  
19
Charlie Chaplin Meets Harry Lauder

Charlie Chaplin Meets Harry Lauder

1917
×
Edit this entry  
19
About Unknown Chaplin

About Unknown Chaplin

2005
×
Edit this entry  
19
Unknown Chaplin

Unknown Chaplin

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

2021
×
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry