Sort by

Cineanalyst has logged 51 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birth of a Flower

The Birth of a Flower

1910
×
Edit this entry  
31
The Acrobatic Fly

The Acrobatic Fly

1910
×
Edit this entry  
31
Minute Bodies: The Intimate World of F. Percy Smith

Minute Bodies: The Intimate World of F. Percy Smith

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Margaret

Margaret

2011
×
Read prior review Edit this entry  
30
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miles of Smiles

Miles of Smiles

1923
×
Read the review Edit this entry  
27
The Darling of New York

The Darling of New York

1923
×
Read the review Edit this entry  
27
Sweetie

Sweetie

1923
×
Read the review Edit this entry  
27
Brownie's Little Venus

Brownie's Little Venus

1921
×
Read the review Edit this entry  
27
The Flower Girl

The Flower Girl

1924
×
Edit this entry  
26
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Signal Tower

The Signal Tower

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Light

The Great Light

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Flower of Evil

Flower of Evil

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frauen, die nicht heiraten sollten

Frauen, die nicht heiraten sollten

1919
×
Read the review Edit this entry  
21
Refuge

Refuge

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kidnapping of Fux the Banker

The Kidnapping of Fux the Banker

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Max Linder's Appointment

Max Linder's Appointment

1913
×
Edit this entry  
19
A Motorcycle Trip Among the Clouds

A Motorcycle Trip Among the Clouds

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harmonies of Paris

Harmonies of Paris

1929
×
Read the review Edit this entry  
19
Muybridge's Strings

Muybridge's Strings

2011
×
Read prior review Edit this entry  
17
The 1882 Transit of Venus

The 1882 Transit of Venus

1882
×
Read the review Edit this entry  
17
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beckett

Beckett

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Super Sex

Super Sex

2016
×
Edit this entry  
11
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gifted

Gifted

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Courier

The Courier

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Val

Val

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read prior review Edit this entry  
03
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry