Sort by

Crampy has logged 158 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Troll

Troll

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
04
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Montana Story

Montana Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Love Song

A Love Song

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
7 Days

7 Days

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Cold Souls

Cold Souls

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The MisEducation of Bindu

The MisEducation of Bindu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evolution

Evolution

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hasan Minhaj: The King's Jester

Hasan Minhaj: The King's Jester

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry