Mary Conti has logged 40 entries for films during November 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Watch on the Rhine

Watch on the Rhine

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Watch

The Watch

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Kings Row

Kings Row

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blossoms in the Dust

Blossoms in the Dust

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Foot in Heaven

One Foot in Heaven

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry