Mary Conti has logged 37 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Stoker

Stoker

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Robe

The Robe

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moulin Rouge

Moulin Rouge

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Undefeated

Undefeated

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Decision Before Dawn

Decision Before Dawn

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Quo Vadis

Quo Vadis

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry