Sort by

John has logged 64 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cleansing Hour

The Cleansing Hour

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Apt Pupil

Apt Pupil

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gate

The Gate

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jeepers Creepers 3

Jeepers Creepers 3

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ouija

Ouija

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Critters

Critters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thru the Mirror

Thru the Mirror

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life

Life

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doom

Doom

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lie

The Lie

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry