Sort by

Ethan has logged 364 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aniara

Aniara

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holiday

Holiday

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry