Sort by

Ethan has logged 32 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Operation Kid Brother

Operation Kid Brother

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★
Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry