RSS feed for Marty

Marty has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
RV

RV

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Men Want

What Men Want

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Saint

The Saint

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry