Sort by

Thanvik has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Orange

Orange

2010
×
Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Varumayin Niram Sivappu

Varumayin Niram Sivappu

1980
×
★★
Edit this entry  
03
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
½
Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry