• Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★½

    Stilted. Bleak. Offbeat. These words describe Kajillionaire but ultimately this Miranda July movie is spectacularly quirky. It's the sort of heartbreaking story that you'll find weird or bizarre... or both. Evan Rachel Wood is phenomenal as she utterly disappears into her role as Old Dolio Dyne, daughter of manipulative, oddball, con artist parents (played by the great Debra Winger and Richard Jenkins). If you thought you'd see any trace of her Westworld character Dolores in Old Dolio, you'd be dead…

  • Superintelligence

    Superintelligence

    ★★

    You'll have Superintelligence when you decide that Bobby Cannavale and Melissa McCarthy have zero chemistry in this ridiculously absurd and unfunny romcom.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    I wish... I wish Wonder Woman 1984 didn't have such a bloated storyline because I really wanted to like it, but unfortunately I was disappointed in this DC disaster. This cringey sequel is all beauty and no substance, and at two and a half hours it's an overly long, meandering, hot mess full of storytelling clichés. Gal Gadot usually does fairly well as Diana Prince but it's her waaay over the top costars, Kristen Wiig and Pedro Pascal, that steal…

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★½

    "Iñárritu won the Best Director Academy award for the second time, Lubezki won for the third time for Best Cinematography and DiCaprio won his first award for Best Actor. Hardy lost for Best Supporting Actor, and the film lost Best Picture to Spotlight." (en.wikipedia.org/wiki/The_Revenant_(2015_film).

    The Revenant is breathtakingly stark, but beautifully shot. You feel the weight of the unforgiving frontier in every thrilling frame of this simple, blood-soaked tapestry of survival and revenge. Barely saying a word, DiCaprio shines as…

  • Richard Jewell

    Richard Jewell

    ★★★½

    Focusing on the Centennial Olympic Park bombing and its aftermath, security guard Richard Jewell finds an explosive device during the 1996 Summer Olympics, only to later be accused of having placed the bomb himself.

    In Clint Eastwood's Richard Jewell there are two standout performances by Paul Walter Hauser and Kathy Bates, which make this film quite a treat to watch. However, the film's goofy depiction of Hamm's inept FBI agent and Wilde's risque news reporter, along with the slow pacing…

  • The Peanut Butter Falcon

    The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

    "The film went on to become a sleeper hit, grossing over $23 million, making it the highest grossing independent film of the year, and received praise from critics." (en.wikipedia.org/wiki, 2019)

    The comedy-drama The Peanut Butter Falcon is a simple, modern retelling of Huckleberry Finn. It'll pull on your heartstrings and reminds me of an 1980's Disney film, because it is often over-the-top, cheesy and cliche. However, if you have any kind of heart the very ernest performances and chemistry by…

  • Escape at Dannemora

    Escape at Dannemora

    ★★★★½

    Joyce “Tillie” Mitchell told the New York Post that “I wish I could take it all back. I was stupid. I never had sex with them. Ben Stiller is a son-of-a-bitch liar, just like the rest of the world. He doesn’t care about the truth. All he cares about is making millions off me. He’s an idiot.” (ca.finance.yahoo.com, 2018).

    Based on a true story about a prisoner escape in upstate New York, you'll see exceptional performances by literally the entire…

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★½

    "Chess isn't always competitive. Chess can also be beautiful. It was the board I noticed first. It's an entire world of just 64 squares. I feel safe in it. I can control it." - Beth Harmon

    Scott Frank knows how to write consistently riveting stories (Logan, Minority Report, Out of Sight, Get Shorty, Godless). And he proves this once again with the exceptional The Queen's Gambit (based on the 1983 book). This simple story, also deftly directed by Scott, follows…

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "The young woman is flirtatious with him and invites him to the bedroom, which is rigged with hidden cameras. Giuliani then asks for her phone number and address. He lies back on the bed to tuck in his shirt after she helps remove his recording equipment, and he has his hands in his pants when Baron Cohen rushes in wearing an outlandish outfit." (www.apnews.com, 2020).

    Borat Subsequent Moviefilme will make you laugh, but especially cringe. What can you say to…

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★½

    "Casino Royale broke series records and only two days following the premiere, unlicensed copies appeared for sale. Craig himself was offered such a DVD while walking anonymously through the streets of Beijing wearing a hat and glasses to avoid being identified." (en.wikipedia.org, 2007).

    This year I had a bit more time (don't we all, unfortunately) than anticipated to rewatch all Bond films in preparation for No Time to Die. I remember Casino Royale was quite good when I first saw…

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★½

    "I'll pay you £5 to swap clothes with me!" is not something you think you'd hear in a Sherlock Holmes story. But then again this isn't any ordinary Sherlock Holmes story, it's Enola's.

    In this whimsical YA action-mystery, Millie Bobby Brown excels as the effervescent Enola Holmes, a witty and confident young heroine sure to inspire future generations. Appealing to a young audience, most will be impressed by Enola's endearing spirit and her high-energy fight scenes, even while this fairly…

  • The Operative

    The Operative

    ★★

    "The Operative grossed $0 in North America and a total worldwide of $1.4 million." -Wikipedia

    Now, just because it made zero money in North America doesn't automatically mean it's a bad film. However, The Operative does feel worse than an episode of Homeland, if the only thing you saw was Carrie Mathison off her meds doing something entertainingly stupid as you yell at the screen. Ultimately, the main character, Ann (Kruger), pretty much bored the socks off me (I mean…