Sort by

cinema_made has logged 38 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dying Artist

The Dying Artist

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Narappa

Narappa

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vaazhl

Vaazhl

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Time

Time

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Malik

Malik

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Labour of Love

Labour of Love

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aval Appadithan

Aval Appadithan

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry