Sort by

Nathan Hale Classics has logged 253 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Krueger's Christmas

Mr. Krueger's Christmas

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Ghost & Mr. Chicken

The Ghost & Mr. Chicken

1966
×
★★★
Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★½
Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's House of Villains

Mickey's House of Villains

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry