Sort by

Cinema has logged 183 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Shift

The Last Shift

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Someone, Somewhere

Someone, Somewhere

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Songbird

Songbird

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
We Still Say Grace

We Still Say Grace

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Archenemy

Archenemy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Audrey

Audrey

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry