Cinema_Strikes has logged 39 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paganini Horror

Paganini Horror

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Imprint

Imprint

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kidan Piece of Darkness

Kidan Piece of Darkness

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guzoo: The Thing Forsaken by God - Part I

Guzoo: The Thing Forsaken by God - Part I

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Black Cat

The Black Cat

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night Killer

Night Killer

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shutter

Shutter

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
May the Devil Take You

May the Devil Take You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
KL Zombie

KL Zombie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Smiles on a Murderer

Death Smiles on a Murderer

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magic

Magic

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nest

The Nest

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Web of the Spider

Web of the Spider

1971
×
Read the review Edit this entry  
06
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Muthers

The Muthers

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry