Sort by

Cinema_Strikes has logged 366 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fable: The Killer Who Doesn't Kill

The Fable: The Killer Who Doesn't Kill

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Predator Holiday Special

The Predator Holiday Special

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lionheart

Lionheart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The World of the Drunken Master

The World of the Drunken Master

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaolin Kung Fu

Shaolin Kung Fu

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Report

Black Report

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
18 Bronzemen

18 Bronzemen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Old Master

The Old Master

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shaolin Kids

The Shaolin Kids

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Return of the 18 Bronzemen

Return of the 18 Bronzemen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Double Team

Double Team

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The 36 Deadly Styles

The 36 Deadly Styles

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fable

The Fable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fowl Ball

The Fowl Ball

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Puzzle

The Puzzle

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Holiday Highlights

Holiday Highlights

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mobile Suit Zeta Gundam

Mobile Suit Zeta Gundam

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

Sturgill Simpson Presents Sound & Fury

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tournament

The Tournament

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wira

Wira

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blonde Ice

Blonde Ice

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry