Sort by

Cinema_Strikes has logged 279 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Santo in the Treasure of Dracula

Santo in the Treasure of Dracula

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek: The Next Generation - Encounter at Farpoint

Star Trek: The Next Generation - Encounter at Farpoint

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Twixt

Twixt

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Agent 505 - Death Trap Beirut

Agent 505 - Death Trap Beirut

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aline

Aline

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alley Cat

Alley Cat

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avenging Angel

Avenging Angel

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angel

Angel

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Guns

Big Guns

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pauline Alone

Pauline Alone

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cambiar el Mundo

Cambiar el Mundo

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marisa

Marisa

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carlota

Carlota

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tres Relatos de Ciencia Ficción

Tres Relatos de Ciencia Ficción

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cambiar el Mundo

Cambiar el Mundo

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Una lección de cine

Una lección de cine

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Domingo

Domingo

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Choque

Choque

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fist of Jesus

Fist of Jesus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dragon Ball Super: Super Hero

Dragon Ball Super: Super Hero

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Killer Elite

The Killer Elite

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
CHAINSAW BUNNY

CHAINSAW BUNNY

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Meatball Machine

Meatball Machine

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Boy from Hell

The Boy from Hell

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sons of Steel

Sons of Steel

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eegah

Eegah

1962
×
★½
Read the review Edit this entry