cinemacide has logged 239 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Greta, the Mad Butcher

Greta, the Mad Butcher

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killing Gunther

Killing Gunther

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks

Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ilsa: She Wolf of the SS

Ilsa: She Wolf of the SS

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Howling Beast

Night of the Howling Beast

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sadist

The Sadist

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry