Sort by

CinemaCl❄️wn has logged 365 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Confession of Murder

Confession of Murder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Omar

Omar

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Merantau

Merantau

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry