Sort by

CinemaCl🎃wn has logged 31 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Believer

The Believer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry