Sort by

CinemaCl🎃wn has logged 150 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baskin

Baskin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Them

Them

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mama

Mama

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Warcraft

Warcraft

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry