Sort by

CinemaCollector has logged 280 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Supporters

The Supporters

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry