Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soccer Dog 2: European Cup

Soccer Dog 2: European Cup

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
30
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
SpaceCamp

SpaceCamp

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Level Five

Level Five

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stunt Rock

Stunt Rock

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Daguerrotype

Daguerrotype

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Story

Love Story

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trancers 4: Jack of Swords

Trancers 4: Jack of Swords

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nukie

Nukie

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Thirty Seconds Over Tokyo

Thirty Seconds Over Tokyo

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Three Lives of Thomasina

The Three Lives of Thomasina

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kickboxer: Vengeance

Kickboxer: Vengeance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Night

The Big Night

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Army Now

In the Army Now

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spy Hard

Spy Hard

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Butterfly & Sword

Butterfly & Sword

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silicon Cowboys

Silicon Cowboys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Seedpeople

Seedpeople

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Run Ronnie Run

Run Ronnie Run

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Born Rich

Born Rich

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dumb: The Story of Big Brother Magazine

Dumb: The Story of Big Brother Magazine

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Pal Wolf

My Pal Wolf

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry