julian has logged 145 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
Read the review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fifth Year

Fifth Year

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Self-Portrait

Self-Portrait

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Back Pages

My Back Pages

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Objecto

Objecto

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Road Runner

Road Runner

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minutemen

Minutemen

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★½
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Superman III

Superman III

1983
×
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superman II

Superman II

1980
×
★★★½
Edit this entry