RSS feed for courtney
  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★

    Academy Award Winner Lady Gaga

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman

    ★★

    turns out that any studio will make your movie as long as its a musical that involves hugh jackman’s character stealing some bread at some point

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★

    2 questions:

    - why is this so long
    - how is harrison ford still so buff at 76 years old

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

    future spouse on our wedding day: isn’t this the most beautiful thing you’ve ever seen?
    me, thinking about every second that cher was on screen during this film: uhhhhh yeah it’s up there

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    i’m moving to uni in a week and as usual this film is everything i needed to hear & see right now! shout out to greta gerwig for making the film equivalent of a therapy session

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia!

    ★★★★

    cinema literally peaked with this film.... whoever thought of the idea of meryl streep singing abba on a greek island was doing gods work

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★

    hello yes i would like to report a crime? jake gyllenhaal has been ROBBED

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    i didn’t realise it was actually possible to fall in love with a film but here we are folks !!

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★

    top tip: don’t go and see this on a date!! the only thing that you’ll think about is how much you want to fuck paul rudd and then you’ll get sad because the person you’re on a date with is not paul rudd

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

    i could watch this every day for the rest of my life and not get bored.... the power that female directors have

  • One Direction: This Is Us

    One Direction: This Is Us

    ★★★

    name a more iconic documentary.... i won’t wait because you CAN’T

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

    between this and set it up i am really convinced that netflix are single handedly trying to revive rom-coms except this time they are all GOOD and directed by WOMEN