cinematic_imagery has logged 443 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Undertow

Undertow

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dead

Dead

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Planters

The Planters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Maid

The Maid

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Mystery of the Pink Flamingo

The Mystery of the Pink Flamingo

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gloria

Gloria

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Edit this entry