cinematic_imagery has logged 38 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Mourning Forest

The Mourning Forest

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
An Easy Girl

An Easy Girl

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
ERASED

ERASED

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tiger: An Old Hunter's Tale

The Tiger: An Old Hunter's Tale

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Drug King

The Drug King

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry