cinematic_life has logged 81 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
No End

No End

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Next Door

Next Door

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★½
Edit this entry  
15
The Chosen Ones

The Chosen Ones

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
King of Devil's Island

King of Devil's Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry