Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flee

Flee

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Sing 2

Sing 2

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry