• The Exorcist

    ★★★½

  • Serpico

    ★★★½

  • Robin Hood

    ★★½

  • Badlands

    ★★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★

  • F for Fake

    ★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★½

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • Boxcar Bertha

    ★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • The Aristocats

    ★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • Contempt

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • 8½

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Knife in the Water

    ★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • Spartacus

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • Mon Oncle

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Adventures of Tom Sawyer

    ★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★