Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

2014
×
Edit this entry  
16
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Treasure Island

National Theatre Live: Treasure Island

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Theatre Live: Jane Eyre

National Theatre Live: Jane Eyre

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fracture

Fracture

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry