• Lady Bird

    ★★★★★

  • American Made

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Alien: Covenant

    ★★★★

  • The Circle

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • Brigsby Bear

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Handsome Devil

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Jason Bourne

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • The Fundamentals of Caring

    ★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★½

  • Operation Avalanche

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Jane Eyre

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★½

  • The Good Dinosaur

    ★★★½

  • Crimson Peak

    ★★★

  • The Danish Girl

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★

  • National Theatre Live: Treasure Island

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire

  • Pride

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • The Way He Looks

    ★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Boys

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Saving Mr. Banks

    ★★★

  • Begin Again

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Snowman and The Snowdog

  • Looper

  • Brave

    ★★★★

  • Prometheus

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★½

  • The Muppets

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Monte Carlo

  • X-Men: First Class

    ★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★

  • National Theatre Live: Frankenstein

  • Tangled

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Easy A

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½