• Inception

    ★★★★★

  • The Twilight Saga: Eclipse

    ★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Leap Year

  • The Twilight Saga: New Moon

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Nativity!

    ★★★½

  • Twilight

    ★★★

  • Burn After Reading

    ★★★½

  • Angus, Thongs and Perfect Snogging

  • Mamma Mia!

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★

  • Cloverfield

    ★★★★½

  • 27 Dresses

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★★★

  • Fred Claus

  • Juno

    ★★★½

  • Atonement

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★

  • The Bourne Ultimatum

  • Shrek the Third

    ★★★★½

  • Fracture

    ★★

  • Hot Fuzz

    ★★★

  • Once

    ★★★★

  • The Holiday

    ★★★½

  • The History Boys

    ★★½

  • Starter for 10

    ★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★½

  • Corpse Bride

    ★★★½

  • The Bourne Supremacy

  • 13 Going on 30

    ★★★★½

  • 50 First Dates

    ★★★

  • Elf

    ★★★

  • School of Rock

    ★★★★½

  • Love Actually

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★½

  • The Bourne Identity

  • About a Boy

    ★★★

  • Vanilla Sky

    ★★½

  • Legally Blonde

  • Amélie

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas

  • High Fidelity

    ★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Notting Hill

    ★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★½

  • Jumanji

    ★★★½

  • Clueless

  • The Usual Suspects

    ★★

  • The Muppet Christmas Carol

  • A Few Good Men

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Footloose

    ★★

  • The Snowman

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★½