Cinemistery has logged 375 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Killer Sofa

Killer Sofa

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
I Am Jonas

I Am Jonas

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deathcember

Deathcember

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elliot: The Littlest Reindeer

Elliot: The Littlest Reindeer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mother Krampus 2: Slay Ride

Mother Krampus 2: Slay Ride

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Angela's Christmas Wish

Angela's Christmas Wish

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Angela's Christmas

Angela's Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★½
Edit this entry