• Dirty Dancing

    ★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★½

  • Xaver und sein außerirdischer Freund

    ★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Gremlins

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • Hercules

    ½

  • Return of the Jedi

  • The Thing

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Dark Night of the Scarecrow

    ★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

  • Life of Brian

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Star Wars

  • Tentacles

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★