Sort by

Alistair Ryder has logged 39 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Underground

Underground

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Child

The Child

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doubt

Doubt

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Klown

Klown

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Central Station

Central Station

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Remember

Remember

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry