Alistair Ryder has logged 70 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Make Up

Make Up

2019
×
★★
Edit this entry  
31
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Session 9

Session 9

2001
×
★★
Edit this entry  
29
Running with Scissors

Running with Scissors

2006
×
★★
Edit this entry  
28
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Looted

Looted

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★
Edit this entry  
24
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★
Edit this entry  
23
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
22
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★½
Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
New Order

New Order

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rose

Rose

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wildfire

Wildfire

2020
×
★★★
Edit this entry