Sort by

Catherine has logged 309 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Boy

Boy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Chase

The Chase

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Edit this entry  
22
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★
Edit this entry  
11
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Double Dragon

Double Dragon

1994
×
★★½
Edit this entry  
03
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Edit this entry  
02
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Edit this entry  
01
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Edit this entry  
01
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Timecop

Timecop

1994
×
★★½
Edit this entry  
27
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Check to the Queen

Check to the Queen

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
Intruder

Intruder

1989
×
★★½
Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★★
Edit this entry  
14
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
13
Barbara the Fair with the Silken Hair

Barbara the Fair with the Silken Hair

1970
×
★★★
Edit this entry  
12
Permanent Record

Permanent Record

1988
×
★★½
Edit this entry  
11
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry