Catherine has logged 54 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
Read the review Edit this entry  
26
In Hell

In Hell

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Caught

Caught

1949
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Caught

Caught

1949
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pinky

Pinky

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Intruder in the Dust

Intruder in the Dust

1949
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★½
Edit this entry  
15
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Whirlpool

Whirlpool

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
White Heat

White Heat

1949
×
★★★½
Edit this entry  
09
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Champion

Champion

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Worst Witch

The Worst Witch

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Strangers

House of Strangers

1949
×
★★★½
Edit this entry  
02
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry