Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Subarnarekha

Subarnarekha

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Olla

Olla

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seisaku's Wife

Seisaku's Wife

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Eternal Breasts

The Eternal Breasts

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Homework

Homework

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Safe

Safe

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night of Counting the Years

The Night of Counting the Years

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry