Highest rated films

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Through the Olive Trees

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Breaking the Waves

    ★★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

  • Talk to Her

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • The Face of Another

    ★★★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★½

  • The Big Heat

    ★★★★½

  • Le Trou

    ★★★★½

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 196 Films watched
  • 16.3 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

A Matter of Life and Death

Jan 5

Last Film

Now, Voyager

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
156 films
Comedy
39 films
Romance
38 films
Thriller
30 films
Crime
29 films
Mystery
17 films
Horror
16 films
History
15 films
TV Movie
10 films
Fantasy
10 films
USA
75 films
France
40 films
Germany
30 films
UK
23 films
Japan
17 films
Italy
15 films
Poland
13 films
Sweden
12 films
Denmark
10 films
English
110 films
French
33 films
Italian
21 films
German
20 films
Japanese
19 films
Spanish
14 films
Polish
13 films
Russian
13 films
Portuguese
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 58 Added 202

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

CinephileKR’s most liked review

Parasite

★★★½

빈부를 불문한 삶의 불안을 정직하게 터놓는 것이 자존심을 상하게 할 지는 모르나, 인생은 본디 계획대로 흐르지 않으며 숨겨진 의미도 없으니 굳이 그렇게 가진 것을 잃는 불안으로 유난을 떨 일도 없다. 감독의 반골 기질에 따른 시선을 설파하기 위해 인물과 상황을 극화시킨 면이 있으나, 괴상한 이미지를 전개 과정에 적절히 포진시키며 서사의 동력을…

More reviews

CinephileKR’s most liked list

My All-time Top 30 List (So Far)

1 film per 1 director only.
Always subject to changes.
The order of representation absolutely does not reflect my preferences among the films.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Intolerable Cruelty
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Idol
Average weighted rating:

2.9

Films CinephileKR watched in 2019

  • Now, Voyager
  • The Italian Job
  • Flanders
  • T-Men
  • Decalogue X
  • Decalogue IX
  • Decalogue VIII
  • Decalogue VII
  • Decalogue VI
  • Decalogue V
  • Decalogue IV
  • Decalogue III
  • Decalogue II
  • Decalogue I
  • The Lighthouse
  • Monos
  • Madeline's Madeline
  • I Walked with a Zombie
  • Ford v Ferrari
  • The Fog of War
  • Intolerable Cruelty
  • Diamantino
  • Big Night
  • Atlantics
  • Marriage Story
  • The Irishman
  • Loulou
  • Stalag 17
  • Naked Childhood
  • Love Exists
  • The Lavender Hill Mob
  • Only Angels Have Wings
  • Bacurau
  • The Whistlers
  • Sorry We Missed You
  • Through the Olive Trees
  • Life, and Nothing More...
  • Klute
  • Salvatore Giuliano
  • The Band Wagon
  • The Night of the Shooting Stars
  • The Shooting
  • The Enigma of Kaspar Hauser
  • An American in Paris
  • Zombi Child
  • Angst
  • The New Land
  • Beanpole
  • The Emigrants
  • America America
  • Baby Face
  • True Stories
  • THX 1138
  • Cannibal Holocaust
  • Meek's Cutoff
  • All the President's Men
  • Fat City
  • Wendy and Lucy
  • Joker
  • Othello
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Nights of Cabiria
  • Under the Silver Lake
  • The Witch
  • Upstream Color
  • Harmonium
  • Thunder Road
  • Transit
  • Ad Astra
  • Pather Panchali
  • Leto
  • The Student
  • A Room with a View
  • Le Trou
  • Marathon Man
  • Grizzly Man
  • The Fire Within
  • The Souvenir
  • The House of Us
  • Pygmalion
  • In This Corner of the World
  • The Times of Harvey Milk
  • In Fabric
  • Birds of Passage
  • Yeelen
  • Wings
  • A History of Violence
  • The Face of Another
  • Attenberg
  • Police Story
  • Talk to Her
  • Berberian Sound Studio
  • Gaslight
  • Girlfriends
  • Mr. Thank You
  • Kaili Blues
  • Local Hero
  • Harold and Maude
  • Midsommar
  • Limite
  • Il Sorpasso
  • Zorns Lemma
  • Charulata
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Lola Montès
  • Distant Voices, Still Lives
  • The Big Heat
  • Swing Time
  • Revanche
  • 24 Frames
  • Where Is My Friend's House?
  • The Wicker Man
  • Daybreak Express
  • Ace in the Hole
  • Kind Hearts and Coronets
  • Diamonds of the Night
  • Parasite
  • A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era
  • Fall Guy
  • The Fallen Idol
  • The Castle of Sand
  • Passing Fancy
  • A Judgement in Stone
  • Kanal
  • Crazed Fruit
  • Double Suicide
  • Casque d'Or
  • Suspiria
  • Mother Joan of the Angels
  • White Mane
  • The Rickshaw Man
  • Chronicle of Anna Magdalena Bach
  • White Heat
  • The Elephant Man
  • Manila in the Claws of Light
  • Babette's Feast
  • Mysterious Object at Noon
  • Tabu
  • Two in the Shadow
  • Battleship Potemkin
  • Pan's Labyrinth
  • Speedy
  • The Kid Brother
  • Rocco and His Brothers
  • The Freshman
  • Pandora's Box
  • The Return
  • City Lights
  • Strike
  • À Nous la Liberté
  • The Virgin Suicides
  • La Vie de Bohème
  • Monsieur Verdoux
  • The Kid
  • The Firemen's Ball
  • Humanity and Paper Balloons
  • Under the Blossoming Cherry Trees
  • A Special Day
  • El sur
  • The Soft Skin
  • Le Bonheur
  • Hotel by the River
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Us
  • Idol
  • A Wife Confesses
  • For All Mankind
  • An Affair to Remember
  • Wanda
  • Written on the Wind
  • To Sleep with Anger
  • Rio Bravo
  • First Reformed
  • Great Expectations
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Europa
  • The Last Laugh
  • Antichrist
  • Jacquot
  • The Death of Stalin
  • Paranoid Park
  • Pity
  • Dancer in the Dark
  • The Favourite
  • The Idiots
  • Breaking the Waves
  • The Element of Crime
  • Mikey and Nicky
  • Häxan
  • Two-Lane Blacktop
  • Fireworks
  • Green Book
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Tale of Tales
  • Thief
  • A Matter of Life and Death

World Map

Highly rated films CinephileKR is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • John Denver Trending
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • 1917
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco

Highly rated with CinephileKR’s friends Patron

  • Eureka
  • Rosemary's Baby
  • The Young Girls of Rochefort
  • Cléo from 5 to 7
  • Parasite
  • Asako I & II
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Jacquot
  • The Irishman
  • Uncut Gems
  • Happy as Lazzaro
  • The House That Jack Built
  • Cold War
  • An Elephant Sitting Still
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • One Cut of the Dead
  • Long Day's Journey Into Night
  • Marriage Story
  • Varda by Agnès
  • Roma
  • First Reformed
  • Transit
  • Under the Silver Lake
  • Vitalina Varela
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Border
  • Toy Story 4
  • The Favourite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Lighthouse
  • The Souvenir
  • Ad Astra
  • Avengers: Endgame
  • House of Hummingbird
  • Booksmart
  • Hotel by the River
  • Knives Out
  • Ford v Ferrari
  • The Farewell
  • Atlantics
  • Support the Girls
  • Moonlit Winter
  • High Life
  • The Mule
  • Midsommar
  • The Truth
  • Suspiria
  • Dolemite Is My Name
  • Joker
  • Us
  • High Flying Bird
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Leto
  • The House of Us
  • Green Book
  • The Guilty
  • Alita: Battle Angel
  • Hustlers
  • Capernaum
  • Spider-Man: Far from Home

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more