Highest rated films

  • Nomadland

    ★★★★

  • Undine

    ★★★★

  • The Disciple

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★½

  • Mogul Mowgli

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Sacrifice

    ★★★★★

  • L'Argent

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • The Conversation

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • Wild at Heart

    ★★★★½

  • Blow Out

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★½

  • Jules and Jim

    ★★★★½

  • Nostalgia

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Vagabond

    ★★★★½

  • The Celebration

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 227 Films watched
  • 18.9 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

Blow Out

Jan 2

Last Film

Manhunter

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
175 films
Thriller
49 films
Romance
42 films
Comedy
41 films
Crime
32 films
Horror
20 films
Action
18 films
Mystery
17 films
Fantasy
15 films
Sci Fi
14 films
USA
102 films
France
56 films
Germany
29 films
UK
26 films
Italy
24 films
Japan
8 films
Canada
7 films
Switzerland
6 films
India
6 films
Spain
6 films
English
145 films
French
46 films
German
31 films
Italian
22 films
Spanish
22 films
Japanese
9 films
Korean
7 films
Latin
5 films
Arabic
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 78 Added 168

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

CinephileKR’s most liked review

Parasite

★★★½

I feel like I have to celebrate with my fellow countrymen of South Korea about this film garnering so many accolades from this year's Academy awards. But I'm not gonna do that. To go right off the bat, I 'still' think this film is mildly overrated, especially due to many…

More reviews

CinephileKR’s most liked list

the 25th Busan International Film Festival 2020 (부산국제영화제 2020) - Complete List

This is the list of entire 193 films that are to be shown in this year's 25th Busan International Film Festival. (Updated 09-10-2020)

올해 2020년 제25회 부산국제영화제에서 상영이 예정되어 있는 총 193편의 영화들 전부를 등재한 목록입니다. (2020년 10월 9일 공식 홈페이지 기준)

The festival is to take place during the…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Kinetta
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Safe
Average weighted rating:

3.5

Films CinephileKR watched in 2020

  • Manhunter
  • The Lusty Men
  • Bad Day at Black Rock
  • Wonder Woman 1984
  • Nostalgia for the Light
  • The Public Enemy
  • Rocky IV
  • The 47 Ronin
  • Paris Is Burning
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Saragossa Manuscript
  • Safe
  • The Hourglass Sanatorium
  • The Haunting
  • The Executioner
  • Dark Days
  • The Night of Counting the Years
  • Breaker Morant
  • Mank
  • True Lies
  • Predator
  • Scarface
  • Candyman
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Once Upon a Time in the West
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Caché
  • Martin Eden
  • Crimson Tide
  • Possessor
  • New Order
  • Influenza
  • Real Life
  • Minari
  • Shirley
  • Nomadland
  • The Disciple
  • Videodrome
  • La Belle Noiseuse
  • We Won't Grow Old Together
  • Mogul Mowgli
  • There Is No Evil
  • Undine
  • Another Round
  • Man of the West
  • The Celebration
  • The Stranger
  • Moving On
  • The Woman Who Ran
  • Sanjuro
  • Graduate First
  • Red Beard
  • Court
  • A Fistful of Dollars
  • Tokyo Fist
  • Dogville
  • Vagabond
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Town Bloody Hall
  • Lost in America
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Heiress
  • Gun Crazy
  • Cría cuervos…
  • Death in Venice
  • Loves of a Blonde
  • Husbands
  • Zardoz
  • Election
  • Matinee
  • Deliverance
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Tenet
  • Van Gogh
  • Tremors
  • Barbarella
  • Gallipoli
  • Day of the Outlaw
  • The Sacrifice
  • Nostalgia
  • Aliens
  • Alien
  • Purple Noon
  • The Magnificent Ambersons
  • Italianamerican
  • All or Nothing
  • Happy-Go-Lucky
  • Vera Drake
  • Gates of Heaven
  • The Moment of Truth
  • Mynarski Death Plummet
  • The Golem: How He Came into the World
  • Nosferatu
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • The Scarlet Letter
  • The Sweet Hereafter
  • Infinite Football
  • The Edge of Heaven
  • A Separation
  • But I'm a Cheerleader
  • Alphaville
  • Pierrot le Fou
  • The State of Things
  • The Nun
  • The Big Country
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • The Twentieth Century
  • About Endlessness
  • A Girl Missing
  • Nimic
  • Stella Dallas
  • Le Petit Soldat
  • Vivre Sa Vie
  • Band of Outsiders
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Young Ahmed
  • A Woman Is a Woman
  • Bunny Lake Is Missing
  • Panic
  • Anatomy of a Murder
  • The Four Times
  • The Thing
  • Mr. Deeds Goes to Town
  • Ball of Fire
  • The Lunchbox
  • Targets
  • Bait
  • Fail Safe
  • The Pawnbroker
  • Tomboy
  • Brief Encounter
  • Everyone Else
  • The Big City
  • Mauvais Sang
  • Ghost World
  • In Cold Blood
  • The Cloud-Capped Star
  • Ema
  • The Bad News Bears
  • A Raisin in the Sun
  • What's Up, Doc?
  • Oslo, August 31st
  • The Servant
  • Time to Hunt
  • Delicatessen
  • The Decameron
  • The Heart of the World
  • The Mouth Agape
  • O Lucky Man!
  • A Scene at the Sea
  • if....
  • We
  • Corpo Celeste
  • Irma Vep
  • Stranger by the Lake
  • Raging Bull
  • The Draughtsman's Contract
  • Under the Sun of Satan
  • À Nos Amours
  • Kinetta
  • The Hero
  • The Connection
  • Caniba
  • Adaptation.
  • Downfall
  • The Bridge
  • The Train
  • The Lady from Shanghai
  • Leviathan
  • A Place in the Sun
  • The Child
  • Gilda
  • The Old Dark House
  • Desperately Seeking Susan
  • Blue Velvet
  • L'Argent
  • The Last Picture Show
  • The Piano
  • Wild at Heart
  • The Long Goodbye
  • Demons
  • The Arbor
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Destiny
  • The Forest for the Trees
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Hands of Orlac
  • Jules and Jim
  • Seven Days in May
  • The Swimmer
  • The Wonders
  • From Here to Eternity
  • Old Joy
  • Red River
  • The New World
  • Days of Heaven
  • Margaret
  • Mekong Hotel
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • The Taste of Tea
  • Barbara
  • Yella
  • The Ice Storm
  • Bob le Flambeur

See all 227

World Map

Highly rated films CinephileKR is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Soul
  • Wolfwalkers
  • The Father
  • Mangrove
  • Shiva Baby

Highly rated with CinephileKR’s friends Patron

  • In the Mood for Love
  • Uncut Gems
  • The Thing
  • And Your Bird Can Sing
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Terrorizers
  • Zodiac
  • Parasite
  • Martin Eden
  • Transit
  • Days
  • The Lighthouse
  • Pain and Glory
  • Undine
  • About Endlessness
  • Dick Johnson Is Dead
  • Knives Out
  • First Cow
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Woman Who Ran
  • One Cut of the Dead
  • Tomboy
  • Little Women
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Soul
  • Dark Waters
  • 1917
  • Me and Me
  • Mank
  • The Two Popes
  • Tenet
  • The Twentieth Century
  • Da 5 Bloods
  • First Love
  • The Invisible Man
  • Palm Springs
  • Tesla
  • Jojo Rabbit
  • On the Rocks
  • A Rainy Day in New York
  • The Man Standing Next
  • Young Ahmed
  • WHAT DID JACK DO?
  • Emma.
  • The Devil All the Time
  • The Trial of the Chicago 7
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Call
  • Underwater
  • Deliver Us from Evil
  • Time to Hunt
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Peninsula
  • Wonder Woman 1984
  • The New Mutants

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more