RSS feed for Terry
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Poet and Singer

The Poet and Singer

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Diane

Diane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Proposal

The Proposal

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Homage to Zgougou the Cat

Homage to Zgougou the Cat

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Just Before Losing Everything

Just Before Losing Everything

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jacquot de Nantes

Jacquot de Nantes

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aniara

Aniara

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Me or Leave Me

Love Me or Leave Me

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry