Sort by

Shivam has logged 573 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ra.One

Ra.One

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tiong Bahru Social Club

Tiong Bahru Social Club

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kumaré

Kumaré

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Beginning

Beginning

2020
×
★★
Edit this entry  
02
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Edit this entry